Jdi na obsah Jdi na menu
 

Životopis

 

1229073007_93088.jpg

 Evgenia Obraztsova se narodila v Petrohradě 18. ledna 1984 do baletní rodiny. Budoucí kariéru jí defacto vybrali rodiče, kteří odhalili její talent pro pohyb, linie a psychickou vytrvalost. Světu baletu byla blízko již od útlého věku. Evgenii se ale také zalíbilo divadlo a za nedlouho nastala chvíle její definitivní volby - balet nebo herectví? Vybrala si balet, ale herectví pro ni zůstalo navždy velkou láskou. Misky vah ve prospěch baletu převážila krása, atmosféra a v neposlední řadě Petrohradský symfonický orchestr. Filharmonie se jí stala na mnoho let třetím domovem. Bylo to pro ni místo, kam přicházela každý večer po hodinách na Akademii Vaganovové.

bio__.jpg

Během let na Akademii Vaganovové pracovala se spoustou učitelů a mnozí z nich se stali velmi důležitými při její formulaci vlastního stylu a osobnosti jako baleríny. Prošla např. výukou Lyudmily Sofronovové, Inny Zubkovskayi nebo Mariny Vasilievy. Lyudmila Sofronova, jedna z posledních studentek Agrippiny Vaganovové, ji naučila vcítění se do dívčích rolí a vnímání atmosféry petrohradského baletu. Inna Zubkovskaya jí pomohla s pružností a jistotou pravé baleríny, zatímco Maria Vasilieva, nejzkušenější učitelka, jí předala své zkušenosti a naučila ji sebejistotě. Evgenia dodnes spolupracuje na svých rolích se skvělým učitelem baletu Nikolaiem Tagunovem.

V roce 2002 absolvovala Akademii Vaganovové a okamžitě byla přijata do jednoho z nejlepších baletních souborů světa - Mariinského. Zde zahájila skutečnou kariéru. Tři zásadní životní události ji potkali již v sezóně 2002-2003. Za prvé: byla pozvána na turné do Paříže. Za druhé: dostala se do rukou skvělé pedagožce a baletní mistrini Ninel Kurgapkině, která dohlížela na vývin jejího petrohradského stylu tance a pomáhala jí s rolemi jako Aurora, Sylfida, Giselle, Kitri a mnohými dalšími. A třetí, nejosudovější událostí, se jí stala hlavní role v baletu Romeo a Julie, která ji vynesla ke hvězdám ruského baletu. Na tuto roli se se svým učitelem Leonidem Lavrovským připravovala celých šest měsíců. Dodnes patří mezi nejoblíbenější představitelky Julie.

tumblr_mlqd03bfud1rhfmyno1_500.jpg

Rok 2004 začal pro Evgenii další hlavní rolí v domácím Mariinském divadle - Sylfida (která je nyní považována za její vizitku). Aby byla na tuto roli dostatečně připravená, rozhodla se požádat o pomoc S. Bereznoie. Příprava byla velice puntičkářská, protože Evgenia stejně jako její učitelé chtělá přenést na jeviště pravé kouzlo petrohradského baletu. Éteričnost a poezie s jakými Evgenia tančí své hrdinky je z velké části odrazem Petrohradu, jako města hudby a poezie (jak jej chápal např. také Marius Petipa, když se jím nechal inspirovat k Bajadéře).

tumblr_lw5naxkzta1qjdzu0o1_500.jpg

Ve stejném roce nastudovala Evgenia další důležitou roli ve své kariéře - Shirin v Legendě o lásce Jurije Grigoroviče. Před mnoha lety tuto roli svěřil samotný Grigorovič přímo Kurgapkině. Kurgapkina hluboce milovala tuto roli, a tak se Evgenia dostala pod přísný dohled s důrazem na každou maličkost, aby splnila vysoké nároky na extrémní přesnost a smysl pro detail. A to se jí podařilo.

legenda-o-lasce.jpg

 

Její životopis je opravdu dlouhý a bude mi nějaký čas  trvat, než ho celý přeložím